V minulém článku jsme Vám předeslali, že za loňský rok enormně narostly hackerské útoky – cílené na vzdálené připojení. V roce 2021 kybernetičtí útočníci budou nadále sílit a zaměřovat se na ransomwarové útoky, kde jim již nebude stačit zašifrování a následné odšifrování za výkupné, ale data přímo zcizí a následně, pod výhrůžkami, je mohou veřejně publikovat.
Proto opravdu neztrácejte čas myšlenkami, proč zrovna Vy byste měli být terčem hackerského útoku, nebo že zrovna Vy přece nepotřebujete mít stále aktualizované IT zabezpečení. IT bezpečnost by měla být na prvním místě v každé firmě!
Podívejte se na podrobnou studii firmy Acronis.
4. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis ve studii Acronis Cyberthreats Report přináší podrobný přehled aktuálních hrozeb, které nás čekají v letošním roce. V souvislosti s pandemií COVID-19 Acronis varuje před agresivní kybernetickou kriminalitou zaměřenou zejména na šifrování a úniky dat. Mezi zeměmi s největší penetrací zaznamenaných hrozeb se ocitla i Česká republika.
Hlavní hrozbou zůstává ransomware, především pak kmen Maze, který byl v roce 2020 zodpovědný za téměř polovinu případů. Acronis Cyberthreats Report poukazuje na snahu kybernetických útočníků maximalizovat finanční zisky. Už jim nejde jen o zašifrování (a odšifrování po zaplacení výkupného), ale data záměrně zcizují, včetně těch citlivých, a pokud oběť nezaplatí, tak soubory veřejně publikují.
Analytici společnosti Acronis zjistili, že v uplynulém roce unikla data po ransomwarovém útoku více než 1 000 společnostem. A to je trend, který bude v příštím roce zesilovat a stane se primární taktikou počítačových útočníků.
„Více než kterékoliv jiné období přinesl rok 2020 obrovské množství výzev – IT pracovníkům, organizacím, poskytovatelům služeb,“ řekl Stas Protassov, spoluzakladatel společnosti Acronis a technologický prezident. „Byli jsme svědky toho, jak rychle dokážou útočníci přizpůsobit své útoky novému IT paradigmatu. Analýzou aktivit, útoků a detekovaných trendů, a prezentací nových zjištění chceme poskytnout našim partnerům dostatek informací a připravit je na nejnovější hrozby.“
Acronis Cyberthreats Report 2020 je postaven na datech o skutečných útocích a hrozbách, které poskytlo centrum Acronis Cyber Protection Operations Centers (CPOCs), jež 24 hodin denně monitoruje a vyhledává kybernetické hrozby. Sběr těchto dat o malwaru byl proveden mezi červnem a říjnem 2020 na 100 000 unikátních koncových stanicích po celém světě, jež jsou chráněna letos uvedeným řešením Acronis Cyber Protect.