Rekordní počet DDoS útoků v posledním čtvrtletí loňského roku

Jak už je naším zvykem, neustále klademe důraz na zabezpečení počítačové sítě. Zabezpečení dat by mělo být jednou z hlavních priorit každé společnosti, která pro svou práci využívá počítače a tedy i informace ve formě dat. O tom, jak důležitá je bezpečnost v oblasti IT, svědčí i nedávná zjištění.

Koncem roku 2021, konkrétně ve 4. čtvrtletí, došlo celosvětově k enormnímu nárůstu DDoS útoků. Tato čísla nemají za dobu jejich monitorování obdoby. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím je nárůst počtu útoků dokonce o 52%.

Co jsou DDoS útoky?

Denial of service (DoS) (česky odepření služby) je typ útoku na internetové služby nebo stránky, jehož cílem je cílovou službu znefunkčnit a znepřístupnit ostatním uživatelům; může k tomu dojít zahlcením obrovským množstvím požadavků či využitím nějaké chyby, která sice útočníkovi neumožní službu ovládnout, ale umožní ji znefukčnit. Podtypem útoku DoS je tzv. distributed denial of service (DDoS), při kterém je pro zahlcení cílové služby požadavky využito velké množství počítačů z různých geografických lokalit.

Proč je nárůst útoků koncem roku tak výrazný?

Existuje několik důvodů proč bývají útoky koncem roku častější. Jednou z příčin je nárůst online nákupů v souvislosti s blížícími se svátky. Dalším významným faktorem jsou kryptoměny. Objem trhu DDoS je nepřímo úměrný stavu trhu s kryptoměnami. Kapacita pro pořádání DDoS útoků se totiž dá využívat k těžbě kryptoměn, a naopak – vlastníci botnetů mají tedy tendenci přesměrovat výkon na těžbu, když kryptoměna roste, nebo na DDoS, když klesá. Přesně to se dalo pozorovat ve 4. čtvrtletí – nárůst počtu DDoS útoků na pozadí prudkého poklesu hodnoty kryptoměn.

Pokud se podíváme na jednotlivé státy, tak nejvíc útoků DDoS zaznamenali ve 4. čtvrtletí ve Spojených státech (43,55 %), v Číně (9,96 %), v Hongkongu (8,80 %), v Německu (4,85 %) a ve Francii (3,75 %).

Zdroj: Reseller Magazine


Nepodceňujte tedy ochranu svých dat a vždy používejte profesionální bezpečnostní řešení.

Zajímá Vás téma bezpečnosti dat? Chtěli byste vědět, jak je na tom zrovna Vaše firma?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře a nebudou předány třetí osobě. Zásady zpracování osobních údajů